- 10η Ημέρα Αθλητισμού στο ΓΕΛ Σπερχειάδας

Με το σύνθημα «Η κίνηση δίνει ζωή» γιορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 στο Γενικό Λύκειο Σπερχειάδας η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γενικού Λυκείου μαζί με τους μαθητές του Γυμνασίου Σπερχειάδας ενημερώθηκαν από τον ιατρό-παιδίατρο κ. Βασίλειο Ρεντζή για την  σχέση υγείας και αθλητισμού, την αντιμετώπιση μικροτραυματισμών κατά την διάρκεια της άθλησης καθώς και την παροχή πρώτων βοηθειών. Ο κ. Ρεντζής, τον οποίο και ευχαριστούμε που ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση, απάντησε στις απορίες των μαθητών και είχε μια εποικοδομητική συζήτηση μαζί τους.

Στην συνέχεια οι μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας με την εποπτεία του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Βασίλειου Γεωργιάδη συμμετείχαν σε αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου αφιερώνοντας την συγκεκριμένη ημέρα στην σωματική άσκηση και αναδεικνύοντας την σημασία της για την υγεία του ατόμου.