Υπ. Παιδείας: Άνοιξε η πλατφόρμα δήλωσης αποτελέσματος self-test για την επιστροφή στα Λύκεια

1) Ανακοίνωση και έξτρα οδηγίες

2) Εγκύκλιος : Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID – 19

3) Η εγκύκλιος σε ΦΕΚ

4) Η Σχολική Κάρτα COVID-19 (για εκτύπωση - αρχείο pdf)

Παρατήρηση: Η Σχολική Κάρτα εκδίδεται από το site self-testing.gov.gr κατά την δήλωση/καταχώριση του αποτελέσματος του self-test του μαθητή και θα πρέπει να τη φέρει μαζί του συνέχεια στο σχολείο.

Αν ο γονέας/κηδεμόνας δεν διαθέτει εκτυπωτή τότε μπορεί να την συντάσσει χειρόγραφα, αντιγράφοντας όλα τα στοιχεία της κάρτας και του αποτελέσματος (από την οθόνη) σε ένα χαρτί και υπογράφοντας. (Η μορφή της Σχολικής Κάρτας φαίνεται στο παραπάνω σημείο 4).

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΗΛΏΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ SELF-TEST ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ (ΑΡΝΗΤΙΚΟ/ΘΕΤΙΚΟ) ΣΤΟ self-testing.gov.gr